Historie autoskla

Autoskla, jako součást každého osobního či nákladního vozidla, dnes bereme jako samozřejmost. Těžko si v současnosti dokážeme představit vozidlo, které by neobsahovalo sklo. Je však třeba si uvědomit, že první vozidla autoskla neměla. Jednalo se tehdy o automobily, které se skládaly pouze s některých prvků, které dnes standardně obsahují veškerá moderní vozidla. Především se jednalo o části motoru a dalších součástek, systémů a mechanismů, které umožňovaly samotnou jízdu, další dekorační prvky se v minulosti příliš nepoužívaly. Vozidla měla pouze jakousi kostru, která nebyla ničím vyplněna.

Cestování tedy rozhodně nebylo tak příjemné a pohodlné jako dnes. Řidič i cestující se museli potýkat s nepříznivými povětrnostními vlivy. Pokud pršelo nebo foukal silný vítr, bylo lepší radši vůbec nevyjíždět. Cestování v zimních měsících bylo prakticky nemožné.

zimní

Všem bylo tedy jasné, že bude třeba na konstrukci vozidel ještě zapracovat a doplnit ji užitečnými prvky, netrvalo dlouho a příležitost prosadit se, dostalo z počátku plexisklo a později i sklo. Ukázalo se, že se jedná o velmi praktický materiál, který má řadu pozitiv, proto se začalo stále více a více využívat a postupně se stalo standardem všech vozidel, které byly určeny pro provoz.

Protože je sklo, jak již bylo řečeno, náchylné k poškození, lze doporučit jeho pojištění, můžete tak předejít mnoha nepříjemnostem. Jak havarijní pojištění, tak i povinné ručení je možno rozšířit a nastavit tak, aby kryla rizika vzniku poškození skel.

Základní vlastnosti

Sklo je materiál, který se těší v dnešní době obrovské oblibě, určitě se není čemu divit, má totiž celou řadu předností, které bychom jen ztěžka objevili u jiných podobných materiálů. Sklo má široké využití, setkáváme se s ním prakticky ve všech oblastech. Své místo si samozřejmě našlo i v oblasti motorismu. Moderní vozidlo, které by nebylo opatřeno autosklem, si už asi dnes těžce dokážeme představit.

Na sklo je tak třeba přihlížet s vysokým respektem. Jedná se však o materiál, který je velmi náchylný k poškození. Je třeba mu věnovat zvýšenou péči a snažit se předcházet takovým situacím, které by sklo mohly jakkoliv poškodit.

Sklo představuje homogenní, amorfní a tuhý materiál, který se vyznačuje v dlouhodobém hledisku podobnými vlastnostmi jako kapalina. Čisté sklo je relativně pevný materiál, který je rovněž vysoce odolný proti opotřebení a vyznačuje se dlouholetou životností. Sklo může být formováno v podstatě do libovolných tvarů, toto je umožněno litím, kterého se při výrobě skla využívá. Z chemického hlediska sklo obsahuje především křemík a jeho oxidy. Při výrobě se však do směsi přidávají i další prvky, které určitým způsobem ovlivňují výsledné charakteristiky a nejrůznější vlastnosti skla.

dest

Pro všechna tyto pozitiva se skel hojně využívá i jako součást všech vozidel. Protože se však jedná taktéž o materiál křehký, není vůbec výjimkou, že často dochází k jeho poškození někdy dokonce i zničení. Autosklo určitě není nejlevnější záležitost, přesto že se nejedná ani o nejdražší součást vozidla, je rozhodně vhodné, veškerá autoskla pojistit proti poškození. Jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění je možno rozšířit o doplňkové připojištění buď veškerých skel vozidla, tak případně pouze předního skla.

Stejně tak jako celkové pojištění vozidel je dnes samozřejmostí, tak i pojištění skel by nemělo chybět v balíčku vašich pojištěných věcí. Jedná se o nejčastěji sjednávané doplňkové připojištění, které naleznete v nabídkách většiny pojišťoven.